29 Jan
29Jan

Jei nusprendėte pradėti dirbti su savimi, kreiptis pagalbos, šį tą turėtumėte žinoti apie susitikimų formą, turinį, procesą.

Įprastai teikiu ilgalaikio psichologinio konsultavimo paslaugas, mokausi psichodinaminės psichoterapijos, tad ir šias žinias integruoju savo darbe. Terapijos sėkmę didžiąja dalimi lemia kliento motyvacija ir pastangos. Kartu dirbsime siekiant suprasti jūsų sunkumus: kaip jie susiformavo jūsų gyvenimo kelyje, kokiu būdu jie įsitvirtino, kuo jie jums trukdo ir kuo naudingi. Šioje kelionėje atrasite jums svarbių įžvalgų, su laiku gebėsite terapijoje gautas įžvalgas ir įgūdžius perkelti į savo gyvenimą ir praktikuotis elgtis kitaip. Tai ne vien proto darbas, neliks nuošalyje jūsų išgyvenimai, sunkiai pakeliami, nekontroliuojami ar slopinami jausmai.  Tai galimybė atsitiesti po jus ištikusios krizės ar surasti jėgų naviguoti išorinės, vidinės audros metu. Galimybė atrasti save iš naujo, priimti ar pamatyti save kitaip: suprasti ko (ne)norite, kas jums (ne)patinka, tyrinėti save iš vidaus, suprasti kaip kiti jus mato, reaguoja ir kodėl.

Kiek laiko prireiks? Nors galbūt galima vidutiniškai numatyti kiek užtruktų jūsų kelias, visgi nesiimsiu prognozuoti. Paprastai sėkmingas darbas baigiamas pasiekus iškeltus tikslus. Šis pojūtis ateina proceso metu. Apie tai kalbėsimės, susitikrinsime, ar panašiai matome, tarsimės. Neretai darbo metu pirminiai tikslai gilinami, praplečiami, arba prieinama prie svarbesnių dalykų, atsiskleidžia naujos temos, kurių pradžioje nebuvo matyti, ir klientas nori į tai gilintis. Bet kuriuo atveju, svarbu ko jūs norėsite.

Ar atėjus ir pradėjus kalbėtis apie sunkumus iš karto palengvės? Palengvėjimas yra labai svarbi dalis. Tačiau, terapijos eigoje normalu būti visaip. Bus periodų, kai jausite palengvėjimą. Kartais po konsultacijos išeisite labiau prislėgtas(-a), nei atėjote. Normalu psichologo kabinete jausti įtampą, tylėti, daug verkti, juoktis, dalintis kasdieniais įspūdžiais.

Kokia yra susitikimų trukmė? Jei nuspręstumėte lankytis pas mane, mūsų susitikimai truktų 50 min.  

Ar būtina ateiti kas savaitę? Manau ir iš patirties žinau, kad nuoseklumas yra labai svarbus bendro darbo sėkmės elementas. Reguliariai lankytis yra kliento atsakomybė. Jei svarstote pradėti terapiją, skirkite jai deramą vietą. Tai reikštų svarbių jūsų gyvenimo reikalų perkėlimą, planavimą kitu laiku. Kartu su specialistu iš anksto derinkite atostogų laiką, o kitu laiku rekomenduoju nuosekliai lankytis.

Ką turiu sakyti, kokias temas atnešti į susitikimus? Nors paprastai dirbama jūsų tikslų link, dalintis galite bet kokiomis mintimis, jausmais, viskuo, kas tuo metu ateina į galvą. Taip jau yra, kad žmogaus gyvenime vieni dalykai glaudžiai susiję su kitais, tad bet kuriuo atveju krypties nepamesite. Išėjus iš psichologo kabineto, darbas nesibaigia. Nenustojate jausti kilusių jausmų, toliau mintyse gvildenate temas, bandote sugrįžti į susitikimo laiką, prisiminti kilusią įžvalgą, psichologo/terapeuto reakcijas ir pan. Vyksta tarsi vidinis „virškinimas“. Svarbu pastebėti kas su jumis vyko susitikimo metu ar po jo, ir tai atsinešti į kitą susitikimą. Darbo metu tyrinėjami jūsų gyvenimo santykiai, reakcijos į kitus žmones. Drąsinu tyrinėti savo santykį su terapeutu, tai padeda labiau save pažinti ir suprasti „čia ir dabar“ situacijoje. Apie tai galima ir labai skatinama kalbėtis.

Ką daryti, jei kartais, ar jau kurį laiką nesinorės ateiti? Dažnai tokiais atvejais žmogus pradeda galvoti, kad terapija nevyksta, svarsto apie jos nutraukimą. Kliūtys kelyje net ir su geriausiu terapeutu yra neišvengiamos, ir jos yra svarbi kelionės dalis. Trikdžiais gali tapti nemalonūs jausmai ar mintys terapeuto asmeniui, nenorimos liesti temos. Žmogui pačiam būna nelengva aptikti priežastį. Todėl labai svarbu apie tai kalbėtis su terapeutu. Labai suprantama, kad tai padaryti ypač nelengva. Tačiau skatinu išdrįsti, labai dažniai tai būna svarbūs posūkiai, kurie atneša pokyčius.

Kiek laiko reikia, kad suprastum, ar specialistas tinka? Kai kurie žmonės pajunta tai iš karto po pirmojo susitikimo, ypač jei jaučia neigiamas reakcijas. Paprastai rekomenduojama ateiti bent 4-5 kartus, kad įsitikintumėte ar norite pradėti ilgalaikį darbą su pasirinktu specialistu. Turite jausti pirminį saugumą ir norą pasitikėti, iš pirmų susitikimų vidus atliepia, ar specialistas jus girdi ir supranta. Tai nereiškia, kad neturite jausti įtampos, ji būtina sėkmingam darbui. Nerekomenduoju rinktis specialisto, su kuriuo jausitės tik patogiai.

O kaip gi rezultatai? Žmonės įpratę mokėti ir gauti paslaugą. Šis veiksmas kitose gyvenimo srityse labai susijęs su greitai gaunamu apčiuopiamu rezultatu: sutaisė dantį, pasiuvo rūbą, nukirpo plaukus, skyrė vaistų, kurie padėjo. Tačiau žmogaus psichika gyvena savo ritmu, sunkumai susiformuoja per ilgesnį laiką, dažnai jų šaknys glūdi vaikystėje. Jei viskas būtų taip paprasta, tiek aš, tiek mano kolegos, su džiaugsmu jums suteiktų tai, ko jus tikitės, greitai ir efektyviai. Tačiau dažnu atveju to neįmanoma padaryti. Žmonės lanko psichoterapiją nuo 1 iki 10... metų, labai įvairiai, pokyčiai ateina pamažu. Todėl nusprendus pradėti terapiją, turite numatyti jai laiką, pagalvoti ir apie finansinius resursus. Žinoma, yra įvairių terapijos krypčių, taip pat ir trumpalaikių. Pasidomėkite, išsirinkite kas geriausia jums. Kartais paskaičius ne visuomet būna aišku. Tuomet patirkite kaip tai veikia apsilankant pas jus dominančios terapijos krypties specialistą.

Jei jums kiltų papildomų klausimų, galite juos užduoti el.paštu svetlana.puroniene@gmail.com

Comments
* The email will not be published on the website.